Dedykowane oprogramowanie dla przedsiębiorstw komunalnych
Zasadniczymi elementami oprogramowania są poniższe opcje :
- Baza obiektów i liczników pomiarowych
- Ewidencja odczytów stanów liczników
- Automatyczne generowanie faktur
- Słowniki i bazy wspomagające
- Zestawienia i analizy
W bazach liczników, dla danego odbiorcy, mamy możliwość zdefiniowania dowolnej liczby obiektów i liczników . Dla danego licznika określona jest jego lokalizacja, taryfa cenowa, moc zamówiona oraz szereg dodatkowych parametrów technicznych .
Każdy licznik opatrzony jest statusem aktywności, to znaczy, że można wyłączyć dany licznik w kolejnej sesji ewidencji odczytów. Można również , np. z przyczyn awarii licznika lub legalizacji, wprowadzić do ewidencji nowy licznik przywiązany do danej lokalizacji (numeru pomiarowego) , zachowując historię odczytów licznika poprzedniego. Bazy liczników posiadają podglądy i zestawienia na temat historii odczytów i związanych z tym wielkości i wartości przesyłowych.
W słownikach wspomagających mamy możliwość zdefiniowania grup taryfowych (cenników dotyczących przesyłania energii), rodzajów sieci , rodzajów kotłów oraz rejonów naszych odbiorców. Słownik grup taryfowych posiada opcję aktualizacji cen w bazach liczników odbiorców, w przypadku zmiany cennika.
W pozycji zostaną wyliczone wszelkie wielkości przesyłowe z uwzględnieniem aktualnych taryf cenowych. Na danej pozycji można zarejestrować ewentualny niedobór mocy lub jej przekroczenie i spowodować aby program naliczył odpowiednie upusty bądź kary.
Tak wprowadzone informacje są podstawą dla zestawień i analiz oraz dla procesu zafakturowania sprzedaży ciepła. System sprzedaży jest zintegrowany z modułem Energia w ten sposób, że jest w stanie automatycznie wygenerować wszystkie faktury na podstawie listy odczytów. Proces fakturowania analizuje odczyty i na fakturze pokażą się tylko i wyłącznie elementy, które na danym odczycie wystąpiły (np. tylko moc zamówiona i przesył stały).
Raport Produkcji
Dla zdefiniowanych sieci oraz rodzajów kotłów prowadzi się ewidencję pomiarów i w powiązaniu z zużyciem surowców jak również wartości opałowych, wyliczane są odpowiednie ilości i wartości. W efekcie otrzymamy informację o ilości wyprodukowanego ciepła „teoretycznego” (wynikającego z wartości opałowych), ciepła efektywnego (zmierzonego na sieciach i kotłach) oraz wynikających z tego strat i sprawności.
Automatyczne generowanie faktur na podstawie bazy liczników i wprowadzonych odczytów.
Dla każdego z odbiorców można zdefiniować indywidualny sposób fakturowania w ramach czterech różnych wariantów :
- wszystkie liczniki i obiekty w ramach grupy taryfowej
- wszystkie liczniki i obiekty w ramach grupy taryfowej z podziałem na budynki komunalne i wspólnotowe
- wszystkie liczniki i obiekty niezależnie od grupy taryfowej
- dla każdego licznika osobna faktura
Dodatkowo proces fakturowania posiada trzy opcje generowania faktur :
- tylko opłaty stałe
- tylko opłaty zmienne z odczytów
- jednocześnie opłaty stałe i zmienne
Analizy Produkcji i Sprzedaży Mediów :
- ocena wielkości produkcji i sprzedaży w dowolnym zakresie czasu
- ocenę udziału kosztów surowca i pozostałych kosztów w kalkulacji cen
- sprzedaży w celu utrzymania odpowiedniej rentowności produkcji
- meldunki sprzedaży
- syntetyczne zestawienia miesięczne, kwartalne i roczne
Dużą zaletą modułu energia jest fakt, że wdrażając go w nowej firmie wystarczy odtworzyć historię pomiarów a wówczas uzyska się możliwość zestawień i analiz dotyczących poprzednich miesięcy lub lat. Odtwarzanie faktur sprzedaży jest w tym momencie zbędne.